Jan Kotyz

Jak jsem komunikoval s podvodníkem, který mi nabídl 2+1 v centru Prahy za 6500,- Kč

16. 02. 2017 12:38:44
Skoro padesátimetrový byt na Praze 1 za tyhle peníze? No neberte to! Skvělá nabídka, za mimořádně příznivých podmínek. Kdyby to ovšem nebyl dokola se opakující podvod lidí, kteří podobné inzeráty stále častěji mají na internetu.

Realita je taková, za tyhle peníze vám prostě NIKDO byt v centru Prahy nepronajme a ví to každý, kdo se trošku zajímá o nemovitosti. Pozná to taky každý, kdo začne na internetu hledat byt v hlavním městě. Jsou ale i tací, co naletí a co je nejhorší, tak zaplatí. Předem. Cizímu člověku. Dva, tři nájmy a kauci.

Mezi nimi jsou určitě většinou mladí lidé, kteří se do Prahy stěhují za prací nebo za studiem a věří, že seženou hezké a levné bydlení co nejblíže centru Prahy a ejhle! Právě takovou nabídku objevili – super byt, super cena, centrum.

Narazil jsem na podobný inzerát a zkusil na něj odepsat.

Odpovídám na český mail – první odpověď v “lámané“ češtině – jsem z Polska, byt jsem dobře koupil a chci ho dlouhodobě pronajmout slušným lidem – říkám ano, beru, jsem slušný člověk – a dále už jenom anglicky mne požádal o informace (jméno, tel., adresu.....) – poslal jsem mu je a v další odpovědi bylo popsáno jak celá akce proběhne. Ničeho se neboj, všechno uděláme přes prostředníka – dnes tak populární společnost airbnb. ON: já půjdu tady v Polsku do kanceláře airbnb, předám jim klíče od bytu v Praze a tvoje kontakty. Jejich pracovník tě bude kontaktovat a až jim zaplatíš požadovanou částku 23.000,-Kč (dva nájmy + 10.000,-Kč jistota) samozřejmě v EUR, tak další jejich pracovník ti v Praze předá klíče.

A opravdu, druhý den mi přišel mail z office.airbnb@europe.com i s přiloženou fakturou, logem společnosti airbnb atd. Na faktuře uveden zahraniční účet v Itálii s odůvodněním, že pracovník airbnb, který to má na starost právě něco řeší v Itálii a za pár dní jede do Prahy i s klíči. No prostě podvod jak vystřižený z B-éčkové detektivky. A ještě ukázkové zneužití jména známé společnosti, která s celou věcí nemá absolutně nic společného. Naopak, jsme s nimi v kontaktu a čekáme na oficiální vyjádření. Bohužel komunikují pouze přes Twitter a ne zrovna pružně.

Co si ale může zjistit i laik je, že airbnb nemá žádný office/kancelář ani v Polsku ani v Praze, ale na druhou stranu musím přiznat, že faktura vystavená jakože airbnb vypadá opravdově. Takže podvodníci se umí přizpůsobit a pro zisk vymyslí cokoliv. V tomto případě platí stará moudrost: dvakrát měř a jednou řež, nebo: důvěřuj, ale prověřuj. Řešení je jednoduché. Vždy u pronájmu vyžadujte list vlastnictví a následně údaje z listu vlastnictví zkontrolujte v katastru nemovitostí na www.cuzk.cz. Potom Vás nemůže nikdo napálit.

Naštěstí to už řeší policie, ne tento konkrétní případ, o kterém píši, ale mnoho jiných již nahlášených. S jakým úspěchem zatím nevím, ale věřím, že s narůstajícím počtem poškozených tomu bude policie věnovat pozornost a viníka dopadne a obviní.

Zatím to vypadá, že si z toho podvodníci moc nedělají a ukazuje se, že jsou velmi vynalézaví a přizpůsobiví. A o tom chci právě mluvit. Nedávno byl zveřejněn článek s tímto tématem a upozorněním že: „Fiktivní pronajímatel komunikuje se zájemci anglicky e-mailem a platby žádá zaslat do zahraničí prostřednictvím služby MoneyGram.“ Nevím, zda se jedná o jednotlivce nebo organizovanou skupinu, nebo o rychlé přizpůsobení se, ale inzeráty jsou na internetu dál. Ostatně, sám jsem si to vyzkoušel.

Nabízí se diskuse o ochraně spotřebitele ve světle VOP (všeobecných obchodních podmínek) provozovatele internetového/inzertního serveru. Ve většině VOP se píše v zásadě toto: my Vám poskytneme prostor na internetu a umožníme tak předání informací, Vy nám za to zaplatíte, ale my neodpovídáme za nic, respektive nebudeme kontrolovat, ověřovat ani revidovat informace, které si vyměníte – kdo pak ochrání spotřebitele?

Nečekejte ode mne erudovaný právní rozbor, nejsem právník, ale nějak mi rezonují na jedné straně všeobecné podmínky provozovatele a na druhé straně právě zákon o ochraně spotřebitele. Opravdu provozovatel inzertního serveru neodpovídá za obsah a kvalitu poskytnutých/vyměněných/sdílených informací? Opravdu je tak jednoduché říci že: tady máte prostor – vyměňujte a sdílejte informace, ale se zodpovědností na mne nechoďte? Inzerce právě takového výše zmíněného bytu je jasný podvod, takže kdo má nést zodpovědnost? Naivní spotřebitel, nebo Provozovatel?

Minimálně je to k zamyšlení tvůrcům legislativy, zda nezpřísnit odpovědnost Provozovatelů internetových portálů za obsah zveřejňovaných informací. Není možné recenzovat nebo kontrolovat veškerou inzerci/obsah serveru to je jasné, ale do očí bijící nesmysl jako je byt po rekonstrukci 2+1 na Praze 1 za 6.500,-Kč?? Podle mého názoru je to jen chvilka programování navíc a hlavně zájem Provozovatele dobře sloužit spotřebiteli a ne jen své peněžence. Co Vy na to?

Autor: Jan Kotyz | karma: 36.55 | přečteno: 9053 ×
Poslední články autora